Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          İletişim          Üye Girişi         Sitene Ekle         Arşivimiz
 
Mardin Camileri - Şehirdeki Camilerimiz - MAR-DER
   
 Şehirdeki Camilerimiz

 Yazı Boyutu

 Tarih : 28.7.2008 - 16:05:16


Şehirdeki Camilerimiz

 

Ulucami (Cami-i Kebir)
Mardin'deki camilerin en eskisidir. Ulu cami mahallesindedir. Kıble duvarına paralel uzanan üç nef, mihrap önünde 2 nef boyunca tromplu ve dıştan bir kubbe ile örtülmüştür. 6 paye üzerine oturan kubbe, bütün mekana hakimdir.
Çapraz tonozlu revaklarda yalnız kuzeyde beş bölüm kalmış diğerleri kay muştur. Burada revaklar arasında küçük sel sebilli bir eyvan dikkati çeker.
Minaresi Artuklu hükümdarı Kudbettin İlgazi zamanında inşa olunmuştur (1176). Bu camiye, Artuklu hükümdarlarından Melik Salih (1312-1362) bir kısım malını vakıf yaptırmıştır. Bunlar 38 dükkan, bir hamam, Bab-ı Cedid civarında bir bahçe ve Mardin köylerinde bir çok bağ dan oluşuyordu.
Mardin'in en önemli İslami merkezlerinden biri olan Ulu Cami, devasa yapısıyla tarihin ihtişamını gökyüzüne mağrur minaresiyle göz kırparak taşımaktadır.
Şehidiye Medresesi
Şehidiye Camii  1214 tarihinde Melik Mansur Nasreddin Artuk Aslan tarafından yaptırılmıştır.
Bu günkü minaresi, Şerefeye çıkılan çift merdivenleri ile helezonik yapıdadır. 1916 yılında inşa edilmiştir.
Melik Mahmut Camii (Bab Es Sur)
Savur Kapısı'na giden yolun kuzeyindedir. Taçkapıdaki yazıtta yapım tarihi 1363/1364 olarak gösterilirken Kâtip Ferdi 1362/1363 tarihini verir. Buna göre yapı XIV yy'nin üçüncü çeyreğine tarihlenebilir. Dıştan basamaklar oluşturacak biçimde planlanan yapı, çarpık bir avlunun güneyindedir. İki sıra makarnaslarla dikdörtgen çerçeve içine alınmış doğudaki sivri kemerli taçkapı caminin tek girişidir. Taçkapıdan avluya geçişi sağlayan yıldız tonoz örtülü mekâna girilir. Burası, minareye çıkan basamaklara ve solundaki küçük odaya da geçişi sağlar. Avlunun kuzeyinde ise selsebilli eyvanın yanlarında biri beşik, öbürü çapraz tonozlu iki oda vardır.
Ana mekân ortadaki kubbeli bölüm ile yanlarındaki beşik tonozlu bölümlerden oluşur. Avluya iki kapı ve iki pencere ile açılan caminin, kuzey duvarının dışında bir mihrabiye vardır. Çok bozulmuş olan mihrabiyenin geometrik geçmelerle bezeli olduğu anlaşılabilmektedir. Yapının güney duvarında ise dıştan dilimli yarım kubbelerle biten payandalar arasında pencereler bulunmaktadır. Caminin batısındaki beşik tonozlu, türbe olarak bilinen mekânda, hiç gömüte rastlanmamıştır. Camiye geniş bir kemerle bağlanan mekâna, avludan mukarnas nişli kapıyla girilir. Türbeye basit mihrap nişi dışında üç duvar nişi vardır.
Abdullatif (Latifiye) Camii
M.S.1314'de Artukoğullarından Melik Salih ve Melik Muzaffer'in adamlarından Abdullatif Bin Abdullah tarafından yaptırılmıştır. Minaresi Mısır Valisi Muhammed Ziya Tayyar Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Sultan Avis ve Melik Mansur burada gömülüdür.
Reyhaniye Camii
1756 tarihinde Ahmet Paşa'nın kızı Adile Hanım tarafından yaptırılan bu camii Ulu cami ile Şehidiye Medresesi arasında Hasan Ayyar Çarşısı içinde bulunmaktadır. Yazıtlarının 1540 tarihli vakıf kayıtlarında adı geçmektedir. Reyhaniye Camisinin XV.yy sonuna ya da XVI yy başlarında yapıldığı XIX.yy'de onarıldığı sanılmaktadır.
Ana mekân yörede çokça rastlanılan enine planlı, mihrap önü kubbeli yapıların gelişmiş örneğidir. Batıda çarşı içinden basit, kapalı bir geçişle avluya girilir. Taş döşeli avlunun kuzeyinde oldukça derin, selsebilli eyvan ile onun yanında küçük bir oda vardır. Minareye çıkan basamaklar da küçük odanın yanındadır. Ana mekâna çapraz tonozlu giriş öncesi bölümünden sonra, basit bir kapıyla girilir. Burası, güneydeki daha geniş olan iki nefe bölünmüştür. Kuzeydeki dar nef iki yanda beşik tonoz, ortada çapraz tonozlar ortada mihrap önü kubbesi ile kesilir. Caminin ortadaki kubbeli olan üç mihrabı vardır. Pencere sayısı az olmasına karşın yapı aydınlıktır. Kare kaideli sekizgen gövdeli minarenin şerefeden sonrası silindirik biçim alır, sivri külahla son bulur.
Necmeddin Camii (Maristan Camii)
 
Emin Necmeddin İlgazi Artukoğulları tarafından yaptırılmıştır. Bu camiye Sarı Camiide denmektedir. 1116 yılında Emin Necmeddin İlgazi buraya gömülmüştür.
 
Emineddin Camii
 
Necmeddin İlgazi'nin kardeşi tarafından yaptırıldığı söylenmektedir.
 
Nizameddin Begaz Camii
 
Diyarbakır kapısında, Melik Kutbeddin'in veziri Nizameddin Begaz tarafından MS. 1186 yılında yaptırılmıştır.
 
Şeyh Salih Camii
 
Hangi tarihte ve kim tarafından yaptırıldığı bilinmemektedir. Caminin yanındaki kubbeli türbede Salih türbesi mevcuttur. Caminin 50 metre batısında yontma taşla çevrili dört köşeli türbede Şirin isminde bir zat defnedilmiştir.
 
Kale Camii
 
Hangi tarihte inşa edildiği bilinmemektedir. MS.1269 yılında Necmeddin İlgazi tarafından onarıldığına dair belgelere rastlanmıştır.
 
Sultan Hamza Mescidi
 
M.S.1443 yılında Sultan Hamza tarafından yapımına başlanan bu cami bir yıl sonra oğlu tarafından tamamlanmıştır.
 
Hamidiye Camii
 
M.S.1347 yılında Şeyh Zebuni tarafından yaptırılmış, kendisi de içine gömülmüştür.
 
Süleyman Paşa Camii
 
M.S.1195 yılında Melik İsa'nın veziri Kudbiddin Bin Emir Ali Sincari tarafından yaptırılmıştır.
 
Şeyh Çabuk Camii
 
Hangi tarihte ve kim tarafından yapıldığı bilinmeyen cami Diyarbakır Kapı Mahallesindedir. Ancak M.S. 1170 yılında İslam hakimiyeti döneminde Mor Yusuf Kilisesi iken Camiye dönüştürüldüğü söylenmektedir.
Tekiye Camii
M.S.1445 yılında Kasım Padişah'ın yeğeni İbrahim Tekye tarafından yaptırılmıştır.
Sultan Musa Camii
Mardin il merkezinden 20 km uzaklıkta yer almaktadır. Türklerin bu yöreye akını sırasında büyük bir komutan olan Sultan Musa M.S.1055 yılında burada şehit olmuştur. Sultan Musa ve arkadaşlarının türbeleri Arap Mimarisi biçiminde inşa edilmiştir.
Muhammet Hakim Mansuri Camii
Merkeze bağlı Yalım Beldesindedir. Mor İsyo Kilisesi iken 19. Yüzyılda camiye dönüştürülmüştür.
Midyat Camii
Artuklu Devletinin son zamanlarında inşa edilmiştir.
Zeynel Abidin Camii
Nusaybin İlçesinde Hz. Muhammed'in l3.torunlarından olan Zeynel Abidin'in adıyla anılan Camide kendisinin ve kızkardeşi Zeynep'in türbeleri vardır.  Hz. Muhammed'in berberliğini yapmış olduğu söylenen Selman-i Pak'ın ziyaretgahı mevcuttur.
Kızıltepe (Koçhisar) Ulu Camii
Kızıltepe İlçesinde Mardin Artuklu'larından Yavlak Aslan tarafından (1184-1200) başlanmış ve kardeşi Artuk Aslan tarafından (1200-1239)'da tamamlanmıştır. Kıble duvarına paralel üç nef mihrap önünde iki nef boyunca 9.75 m. çapında tromplu bir kubbe ile kesilmiştir. Caminin iç kısmı, mihrabı ve duvarları zarif oyma işleme yazılarıyla süslenmiştir

  Editör :  MAR-DER

2966 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 1 Puan Verildi
 Kaynak :  MAR-DER

 Kategori ¬ Mardin Camileri

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 Duyuru

Henüz Duyuru Eklenmemiş

 

 Köşe Yazıları

Basından Haberler

Basından Haberler ¬
Yazı Eklenmemiş

Salih DEMİRCAN

Salih DEMİRCAN ¬
El Sanatları (Taş İşleme Sanatı)

Salih Bayar

Salih Bayar ¬
AKLI OLAN DÜNYADA BIRAKIR BİR ESER, ESERİ OLMAYANIN YERİNDE YELLER ESER
 

 Reklam
 
 
 

 

Henüz  Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Yazu Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Yazı Eklenmedi.
Bu Ay içinde Yazı Eklenmedi.
 

 

 Reklam
 
 
 

 

 Reklam
 
 
 

 

 Reklam
 
 
 

 

 

 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 14
 Bugün : 5
 Dün : 34
 Toplam : 145159
 Ip No : 34.204.191.0
     
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 6.0470 6.0579
  Euro 5.4940 5.5304
 

 

 
Güncel

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi
 Popüler Linkler

Son 30 Gün içinde Yazı Eklenmedi.
 
 Hava Durumu 

 

 Reklam
 
 
 

 Reklam
 
 
 

 Reklam
 
 
 

 

 Reklam
 
 
 

 

 

 

  
 

   © Copyright - 2008- MAR-DER - Tüm Hakları Saklıdır. 

     
     

İnternet Gazeteniz:

www.yeniturkiyem.com