Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          İletişim          Üye Girişi         Sitene Ekle         Arşivimiz
 
Basında Haberler - Süryani Tarihi Kitaplaştı. - MAR-DER
   
 Süryani Tarihi Kitaplaştı.

 Yazı Boyutu

 Tarih : 28.7.2008 - 15:49:25


Süryani Tarihi Kitaplaştı.

 

 

Müslümanlarla birlikte hoşgörü ve barış içinde yaşayan Hıristiyan Dinine mensup Süryani Cemaatini araştıran Artuklu Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. İbrahim Özcoşar’ın “19. Yüzyılda Süryaniler” adlı kitabı yayınlandı. Beyan Yayınlarından çıkan kitap araştırdığı konu itibari ile kendi alanında bir ilk olma özelliğini taşıyor. Öğretim Görevlisi Dr. İbrahim Özcoşar’ın uzun süre üzerinde çalıştığı kitapta Süryani Kilisesi, metropolitliği ve rahipliğinden soysal yaşantısına, misyonerlik yapılanmasından Süryani kökenine kadar birçok konu yer alıyor.
 
Gayrimüslim topluluklardan Ermeni ve Rumların ön plana çıkarılması ile Osmanlı Devleti çatısı altında yaşayan toplumların Osmanlıya karşıymış gibi oluşturulan izlenimine karşı Osmanlı Devleti ile her zaman barış içerisinde yaşayan Süryanilerin tarihini araştıran Dr. İbrahim Özcoşar’ın yayınladığı kitabında hem millet hem de cemaat olarak kabul edilen Süryanilerin 19. yüzyıldaki yaşantısını genel anlamda ele alıyor.

Daha önce de Süryani Tarihinin ele alındığı Uluslararası sempozyumlara koordinatörlük görevlerini de üstlenen Dr.Özcoşar, kitabın önsüzünde Süryanileri araştırma nedenini şu cümlelerle açıklıyor:

“Osmanlı Devleti daha kuruluşundan itibaren gayrimüslimlerle ilişkilerin yoğun olduğu bir devlet olarak ortaya çıkmıştır. Yeniçağın bu güçlü devleti, modern çağımızda ortaya atılan “çatışma” teorilerinin aksine, çok farklı din ve dillerin oluşturduğu çok kültürlülük ortamında kendine has bir “uyumu” yakalayabilmiştir. Osmanlının uyguladığı “Millet Sistemi” bu uyumun hukukî zemininin adıdır. Bu yönüyle, Osmanlı Devleti içindeki farklı din ve dillerdeki milletler/cemaatler, tarih başta olmak üzere sosyal bilimlerin farklı dallarında birçok araştırmaya konu olmuştur. Osmanlı Devleti sınırları içinde yaşayan bu farklı toplulukları bir arada tutma konusunda yaşadığı güçlükleri aşma adına, 19. yüzyıl boyunca Avrupaî tarzda ıslahat girişimlerinde bulunmuş, ancak özellikle Batılıların müdahalesiyle devletin gayrimüslim tebaası arasında meydana gelen hoşnutsuzluğu bir türlü ortadan kaldıramamıştır. Öyle ki; bu sorun Osmanlı Devleti’nin yıkılmasının ardından bile, mirasçısı kabul edilen Türkiye Cumhuriyeti için sorun olmaya devam etmektedir.”

19. yüzyılda yaşanan olumsuzlukların ortaya çıkardığı siyasi gelişmelerin, tarih araştırmalarını yönlendirdiği ve sorunları siyasileştirmeyi başarabilmiş topluluklara odaklı araştırmaların ön plana çıkarıldığını dikkat çeken Dr.Özcoşar, kitabın önsözünde ayrıca “Müslümanlarla birlikte, Osmanlı toplumunu oluşturan Hıristiyan cemaatlerin sadece Rumlar ve Ermeniler olduğu şeklinde yanlış bir anlayış ortaya çıktı. Oysa Osmanlı toplumunu oluşturan farklı inançlara ve yapılanmalara sahip birçok topluluk bulunmaktadır. Bunlara yönelik çalışmaların olmayışı, hem Osmanlı toplumunun eksik tanımlanmasına hem de farklı kültürlerin göz ardı edilmesine sebep olmuştur. Osmanlı Devleti’nde Süryaniler ile ilgili çok yönlü bir çalışmanın olmaması, tarihi açıdan bir boşluk meydana getirmekteydi. Bu sebeple yaptığımız çalışma ile bu boşluğun en azından bir kısmını doldurmayı hedeflemekteyiz.”ifadelerine yer veriyor.

Osmanlı toplum yapısı içinde göz ardı edilen topluluklardan olan Süryanilerle ilgili bugüne kadar yapılan çalışmalar genellikle, Hıristiyanlığın doğuşu sırasındaki kristolojik tartışmalardaki yerleri veya ülkemizde nüfusları gittikçe azalan dini bir topluluk olarak ilgi çeken kültürel boyutlarıyla ilgili olmuştu.
 

  Editör :  MAR-DER

2712 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 2 Puan Verildi
 Kaynak :  MAR-DER

 Kategori ¬ Basında Haberler

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 Duyuru

Henüz Duyuru Eklenmemiş

 

 Köşe Yazıları

Basından Haberler

Basından Haberler ¬
Yazı Eklenmemiş

Salih DEMİRCAN

Salih DEMİRCAN ¬
El Sanatları (Taş İşleme Sanatı)

Salih Bayar

Salih Bayar ¬
AKLI OLAN DÜNYADA BIRAKIR BİR ESER, ESERİ OLMAYANIN YERİNDE YELLER ESER
 

 Reklam
 
 
 

 

Henüz  Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Yazu Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Yazı Eklenmedi.
Bu Ay içinde Yazı Eklenmedi.
 

 

 Reklam
 
 
 

 

 Reklam
 
 
 

 

 Reklam
 
 
 

 

 

 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 3
 Bugün : 13
 Dün : 45
 Toplam : 142547
 Ip No : 35.170.81.210
     
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 5.7479 5.7582
  Euro 5.2789 5.3139
 

 

 
Güncel

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi
 Popüler Linkler

Son 30 Gün içinde Yazı Eklenmedi.
 
 Hava Durumu 

 

 Reklam
 
 
 

 Reklam
 
 
 

 Reklam
 
 
 

 

 Reklam
 
 
 

 

 

 

  
 

   © Copyright - 2008- MAR-DER - Tüm Hakları Saklıdır. 

     
     

İnternet Gazeteniz:

www.yeniturkiyem.com