Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          İletişim          Üye Girişi         Sitene Ekle         Arşivimiz
 
Basında Haberler - TOKİ Geleneksel Mardin Evleri yapımına başlıyor.. - MAR-DER
   
 TOKİ Geleneksel Mardin Evleri yapımına başlıyor..

 Yazı Boyutu

 Tarih : 28.7.2008 - 15:47:05


TOKİ Geleneksel Mardin Evleri yapımına başlıyor..

 

 
 

 
Image Toplu Konut İdaresi Başkanlığı Mardin merkez ve çevresindeki köylerde, Mardin Evleri mimarisine uygun evler yapmayı hedefliyor. Mardin Valiliğinin girişimleriyle oluşturulan proje kapsamında yurtdışında çalışan vatandaşlarımız ve geri dönmek isteyen Süryani Vatandaşlara kolaylık sağlayacağı belirtildi.
Mardin Valisi Sayın Mehmet Kılıçlar Valilik Nişli Toplantı Salonunda Mardin ve ilçelerinde Süryani Vatandaşların yoğunlukta yaşadığı köylerin muhtarları ve Süryani din adamlarıyla yaptığı toplantıda projenin tanıtımını yaptı.
 
Son 30 yıl içinde çeşitli nedenlerle yurtdışına ve yurt içine göç eden Süryani vatandaşların geri dönüş arzularının bulunduğuna dikkat çekerek, kendi imkanlarıyla yaptırdıkları evlerin maliyetlerinin yüksek olduğunu, altyapılarının ise sorunlu olduğunu söyledi. Kılıçlar “Yurt dışında çalışan ve geri dönüş yapmak isteyen vatandaşlarımız Elbeğendi ve Yemişli köylerinde kendi kültür ve yaşantılarına uygun evler yaptılar. Evlerin maliyetleri oldukça yüksek, altyapıları ise sağlıksız ve uygun değil.” dedi.
TOKİ ile yapılan görüşmeler sonunda, yurtdışında çalışan ve geri dönüş arzusu içinde bulunan Süryani vatandaşlar için yeni bir yapı projesi geliştirildiğini ifade eden Vali Mehmet Kılıçlar, TOKİ tarafından yapılacak evlerin altyapılarının da çağın koşullarına uygun olarak projelendirildiğini söyledi. Kılıçlar “ Projenin amacı yurt dışında yaşayan ve köylerine geri dönüş yapmak isteyen Süryani vatandaşlarımızı istedikleri gibi bir eve kavuşturmaktır. Projede; ibadet yerleri, okul, çevre ve sokak düzenlemesi ile yolların asfaltlanması gibi altyapı hizmetlerine önem verilecek. Bu proje TOKİ tarafından ilk yapılacağı için bir anlamda prestij projesidir. İsteyen diğer köylerimiz de bu projeden yararlanabilecek. Sizlerle, yurt dışında çalışan tanıdık ve yakınlarınızı proje hakkında bilgilendirmeniz ve geri dönüşleri için katkı sağlamanız için toplandık. Proje broşürü ve müracaat formlarını tanıdıklarınıza ve yakınlarınıza göndermenizi istiyorum.” dedi.
Yöresel Mimariye uygun olan projenin hayata geçirilmesi için her köyde en az 20 kişinin talepte bulunmasının gerektiğini vurgulayan Vali Mehmet Kılıçlar, evlerin iki ayrı tipte yapılacağını, maliyetlerin 187 bin Ytl ile 170 bin YTL arasında değişeceğini söyledi.
Toplantıya katılan Deyrulzafaran Manastırı Metropoliti Saliba Özmen, projenin hayata geçmesi için yurt dışında çalışan Süryani vatandaşlara haber vereceklerini belirterek, TOKİ’ye ve projenin oluşumunda yoğun çaba gösteren Vali Mehmet Kılıçlar’a teşekkür etti.
TOKİ tarafından yapılacak evlerin projeleri ve müracaat formları valilik web sayfasında yayınlanmış olup aşağıdaki linklerden bilgilere ulaşabilinmektedir.

  Editör :  MAR-DER

3272 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  MAR-DER

 Kategori ¬ Basında Haberler

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 Duyuru

Henüz Duyuru Eklenmemiş

 

 Köşe Yazıları

Basından Haberler

Basından Haberler ¬
Yazı Eklenmemiş

Salih DEMİRCAN

Salih DEMİRCAN ¬
El Sanatları (Taş İşleme Sanatı)

Salih Bayar

Salih Bayar ¬
AKLI OLAN DÜNYADA BIRAKIR BİR ESER, ESERİ OLMAYANIN YERİNDE YELLER ESER
 

 Reklam
 
 
 

 

Henüz  Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Yazu Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Yazı Eklenmedi.
Bu Ay içinde Yazı Eklenmedi.
 

 

 Reklam
 
 
 

 

 Reklam
 
 
 

 

 Reklam
 
 
 

 

 

 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 14
 Bugün : 22
 Dün : 40
 Toplam : 143900
 Ip No : 35.172.195.82
     
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 5.8564 5.8670
  Euro 5.3026 5.3377
 

 

 
Güncel

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi
 Popüler Linkler

Son 30 Gün içinde Yazı Eklenmedi.
 
 Hava Durumu 

 

 Reklam
 
 
 

 Reklam
 
 
 

 Reklam
 
 
 

 

 Reklam
 
 
 

 

 

 

  
 

   © Copyright - 2008- MAR-DER - Tüm Hakları Saklıdır. 

     
     

İnternet Gazeteniz:

www.yeniturkiyem.com